امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > هوش و تعامل بین خواهر با برادر


  چاپ        ارسال به دوست

هوش و تعامل بین خواهر با برادر

 

اولگا اس. آلکسیووا، ایرینا ای. کاسلووا، اوکسانا وی. باسکیووا، اسوتلانا دی. پیانکووا

در این مطالعه ارتباط بین برادران و خواهران و توانایی های شناختی مورد بررسی قرار گرفت. نمونه مورد مطالعه، شامل 160 خانواده کامل با دو فرزند بالغ بود. تکنیک های تشخیصی روابط خانوادگی و آزمون ذهنی (WAIS and WISC)، مورد استفاده قرار گرفت. فرزندان بزرگ تر مستعد  تعارضات رفتاری برجسته تری  نسبت به خواهر و برادر خود در مقایسه با فرزندان کوچکتر بودند. ضدیت در بین خواهر ها و برادرها به سطح پایین پذیرش و نزدیکی احساسی بین والدین و فرزندان مربوط می شود. فرزندانی با نمرات IQ پایین ترمعمولاً در بین خواهرها و برادرها نفوذ بیشتری دارند. بچه های اول که نمرات بالاتری را در تست IQ کسب کردند، معمولاً با برادرو خواهر کوچکتر خود تعامل و همکاری دارند. 

 

Olga S. Alekseeva, Irina E. Kozlova, Oxana V. Baskaeva, Svetlana D. Pyankova

Abstract

Associations between relationships in sibling pair and cognitive skills were studied. The sample included 160 full families with two children of adolescent age. Family relationships diagnostic techniques and intellectual test (WAIS and WISC) were used. Elder children were shown to be more predisposed to conflict dominant behavior towards their siblings than younger ones. Antagonism in sibling pair was related to low levels of parents’ acceptance and emotional closeness between parents and children. The children with low IQ score are more likely to dominate in sibling pair. The firstborns who demonstrate higher IQ scores are more likely to cooperate with younger sibling
معرفی مقاله اخلاق حرفه ای .................. Introducing the Articles.ofessional ethics...

 

 


٢٣:٤٨ - 1397/11/10    /    شماره : ١٠٠٨١    /    تعداد نمایش : ٥٦٨خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد