امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > برنامه های اخلاقی و فرهنگ اخلاقی ...


  چاپ        ارسال به دوست

برنامه های اخلاقی و فرهنگ اخلاقی ...


موئل کپتین

خلاصه

یکی از مأموریت های اصلی برنامه اخلاق، تقویت فرهنگ اخلاقی یک سازمان است. تا به این تاریخ، تحقیقات تجربی حداقل با یکی از این مفاهیم به عنوان یک ساختار تک بعدی، سر و کار  دارد. این مقاله نشان می دهد که با تصور کردن هر دو ساختار به عنوان یک ساختار چند وجهی، یک درک عمیق تری از رابطه بین دو مفهوم می تواند به دست آورد. از طریق به کار گیری مدل فضائل اخلاقی شرکت، هشت جنبه از فرهنگ اخلاقی، برجسته می شود. نه جزء از برنامه های اخلاق مشخص شده است. برای بررسی رابطه بین برنامه های اخلاق و فرهنگ اخلاقی، یک بررسی بر روی 4056 از نیروهای کار آمریکایی، انجام شد. نتایج نشان می دهد که رابطه بین اجزای یک برنامه اخلاق و  ابعاد فرهنگ اخلاقی از نظر قدرت، ماهیت و اهمیت متفاوت است. استدلال ها برای تحقیق و تجربه مورد بحث قرار گرفته است.     


Ethics Programs and Ethical Culture: A Next Step in Unraveling Their Multi-Faceted Relationship

Muel Kaptein

ABSTRACT.

One of the main objectives of an ethics program is to improve the ethical culture of an organization. To date, empirical research treats at least one of these concepts as a one-dimensional construct. This paper demonstrates that by conceptualizing both constructs as multi-dimensional, a more in-depth understanding of the relationship between the two concepts can be achieved. Through the employment of the Corporate Ethical Virtues Model, eight dimensions of ethical culture are distinguished. Nine components of an ethics program are identified. To assess the relationship between ethics programs and ethical culture, a survey was conducted of 4,056 members of the U.S. working population. The results show that the relationships between the components of an ethics program and the dimensions of ethical culture differ in strength, nature, and significance. Implications for research and practice are discussed.دانلود فايل : noo6.pdf ( 387KB )


١٩:٢٨ - 1397/08/14    /    شماره : ١١٧٨٩    /    تعداد نمایش : ٤٦٢خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد