امام علی (ع) «کسی که تقوا را انتخاب کند سختی ها برایش شیرین می شود و فشار مشکلات و ناراحتی ها از او برطرف می گردد و مشکلات پیاپی و خسته کننده بر او آسان می شود و مجد و بزرگی از دست رفته چون قطرات باران بر او فرو می بارد، رحمت بازداشتة حق به او باز می گردد و نعمت های الهی پس از فرو نشستن برای او به جوشش می آیند و برکات تقلیل یافته برای او فزونی می گیرد »
منو اصلی
اخبار > يا أيها الذين آمنوا اجتنبوا كثيرا من الظن إن بعض الظن إثم ولا تجسسوا ولا يغتب بعضكم بعضا أيحب أحدكم أن يأكل لحم أخيه ميتا فكرهتموه واتقوا الله إن الله تواب رحيم......


  چاپ        ارسال به دوست

سوره نور آیه 12..Surah noor aya 12

يا أيها الذين آمنوا اجتنبوا كثيرا من الظن إن بعض الظن إثم ولا تجسسوا ولا يغتب بعضكم بعضا أيحب أحدكم أن يأكل لحم أخيه ميتا فكرهتموه واتقوا الله إن الله تواب رحيم......

 

   ای کسانی که ایمان آورده اید، از گمان جداً بپرهیزید؛ زیرا برخی از گمان ها گناه است ...
 

     در دستورهای اخلاقی اسلام، سفارش شده است که اگر از برادر یا خواهر مسلمانتان هم خطا یا بی ادبی یا بداخلاقی دیدید، آن را توجیه کنید و گمانِ مثبت ببرید (مگر آن که کاملاً آشکار تظاهر به فسق و گناه کرده باشد)؛ زیرا نتیجة بدگمانی به دیگران بی اعتمادی است؛ و هنگامی که اعتماد از بین برود، تعاون و همکاری و هم فکری به خصومت و درگیری و تنهایی تبدیل می شود و جامعة انسانی از رشد و ترقی باز می ماند. از این رو اسلام به اعتماد متقابل در میان افراد و وجود حسن ظن در جامعة اسلامی اهمیت زیادی داده است. البته سوءظن انواع گوناگونی دارد که بدترین قسم و مخرب ترین آن ها سوءظن به خداست. به عکسِ مؤمنان، که همیشه به وعده های الهی و نصرت حق حسن ظن دارند، همة منافقان و کافران به وعده های الهی سوءظن دارند. مخفی نماند که ناامیدی از رحمت خدا هم یکی از موارد سوءظن به خداست که جز کافران به آن مبتلا نمی شوند. (ممتحنه: 13؛ یوسف: 87؛ فصلت: 23؛ فتح:6)

امام علی(ع) فرمودند: «بدترین گناه و زشت ترین سمت بدگمانی به نیکوکاران است»(غررالحکم: ج4، ص 132) ؛ و به سبب اعمال بدش، کسی به او اعتماد نمی کند» (غررالحکم:ج4،ص178) و در بیان دیگر چنین فرمودند: «آدم بد به هیچ کس خوش بین نیست، زیرا همه را مانند خودش می داند.» (غررالحکم:ج 4،ص178)

 who have believed, avoid much [negative] assumption. Indeed, some assumption is sin. And do not spy or backbite each other. Would one of you like to eat the flesh of his brother when dead? You would detest it. And fear Allah ; indeed, Allah is Accepting of repentance and Merciful.

 


٠٨:١٠ - 1397/09/16    /    شماره : ١٣٢٣٩    /    تعداد نمایش : ٥٠٤خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد