امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > رهبری تحولی و استدلال اخلاق...


  چاپ        ارسال به دوست

رهبری تحولی و استدلال اخلاق...

 

ترنر، ان. جی.، بارلینگ جی.، اپیتروپاکی، او.، باتچر، وی. و میلنر، سی. 

واژه هایی مثل رهبری اخلاقی و معنوی در تئوری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، اما تحقیقات سیستماتیک کمی به ابعاد اخلاق اجتماعی رهبری در سازمان ها مربوط می شود. این مطالعه به بررسی این می پردازد که آیا استدلال اخلاقی مدیران (n_132) با رفتار رهبری تحولی و تعاملی  که از آن به عنوان ادراک زیردستانشان (n_407) یاد می شود، در ارتباط است. مدیران آزمون تعریف مسأله (J. R. Rest, 1990) را کامل کردند در حالی که زیر دستان پرسشنامه رهبری جند عاملی (B. M. Bass & B. J. Avolio, 1995) را انجام دادند. تحلیل هم پراکنش نشان داد که مدیران با امتیاز بالاتر در توزیع استدلال اخلاقی رفتارهای رهبری تعاملی بیشتری نسبت به رهبرانی با امتیاز پایین تر از خود نشان دادند. همانطور که انتظار می رفت، هیچ رابطه ای بین گروه استدلال اخلاقی و رفتار های رهبری تعاملی وجود نداشت. کاربردهای توسعه رهبری مورد بحث قرار می گیرد.  

   


Transformational leadership and moral reasoning

Turner, N.J., Barling J., Epitropaki, O., Butcher, V. & Milner, C.


Terms such as moral and ethical leadership are used widely in theory, yet little systematic research has related a sociomoral dimension to leadership in organizations. This study investigated whether managers’ moral reasoning (n _ 132) was associated with the transformational and transactional leadership behaviors they exhibited as perceived by their subordinates (n _ 407). Managers completed the Defining Issues Test (J. R. Rest, 1990), whereas their subordinates completed the Multifactor Leadership Questionnaire (B. M. Bass & B. J. Avolio, 1995). Analysis of covariance indicated that managers scoring in the highest group of the moral-reasoning distribution exhibited more transformational leadership behaviors than leaders scoring in the lowest group. As expected, there was no relationship between moral reasoning group and transactional leadership behaviors. Implications for leadership development are discussed.دانلود فايل : Turner.pdf ( 51KB )


١٦:١٥ - 1397/12/11    /    شماره : ١٢٤٧٣    /    تعداد نمایش : ٣٧٥خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد