امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > مدل تصمیم گیری اخلاقی با ملاحظه ی متغیر تعدیلگر تاثیرات کامپیوتر و آی تی


  چاپ        ارسال به دوست

مدل تصمیم گیری اخلاقی با ملاحظه ی متغیر تعدیلگر تاثیرات کامپیوتر و آی تی

 

 

لئونارد و هینس (2006)، مدل تصمیم­گیری اخلاقی را با ملاحظه­­ی متغیر تعدیل­گر تاثیرات کامپیوتر و آی­تی بسط دادند. مدل حاضر مدلی شبیه به مدل­های تشریح شده­ی مسبوق بوده، لیکن تاثیر مباحث فناوری اطلاعات و آی­تی بر مسایل اخلاقی مورد بررسی و تاکید قرار گرفته است. بر این اساس مدل به شرح زیر ارائه شده است :

14: مدل تصمیم ­گیری اخلاقی با ملاحظه ­ی متغیر 


مدل حاضر به منظور بررسی رابطه­ی ورود فناوری اطلاعات و تاثیر آن بر مسایل اخلاقی بسط پیدا نموده و از این جهت دارای جنبه­ی نوآوری بوده است.


 در مدل تصمیم­گیری اخلاقی این عوامل موقعیتی با عنوان سناریو لحاظ شده است. نگرش، جنسیت، منشا کنترل، اهمیت درک شده و سایر متغیرهای مذکور در حوزه­ی ویژگی­های فردی قرار می­گیرند و لذا می­توان گفت عوامل سازمانی و زمینه­ای در آن مغفول مانده است. 

Be argued - Gary moral :


Deduction can be ethical when it is mentioned in the literature as ethical awareness , the ability of the person s identify, distinguish , examine aspects , alternatives and factors affecting the decision is ultimately ethical decision-making power . In other words, the verb means to identify and understand the moral and ethical values ​​to develop our chores . It should be noted that our moral actions may be perceived by some as immoral because people perceive a single action is different . ( Hoffman and others , 2008 ; appear informing , 1992; Bvtrayt , 1999; Akpara , 2002; Bychamp and Bowie , 2004 ; Afaln and Butterfield , 2005 )


The deduction can be moral, ethical sensitivity , which means a persons ability to identify and understand the ethical position is. Rather , moral sensitivity can identify and understand the ethical aspects of the issue as one that takes place can be defined . Surely the ability to identify and understand different people have different moral issue . ( Collins , 2009 ) are the ethical issues of great complexity to be somewhat stating eg rainforest . We re in the dense forest and the trees from dense forest to be able to understand you and you have. Here, people require the ability to identify different aspects of a topic We are ethical . ( Dodge - Hi , 1391 )

 دانلود فايل : professional_ethics_model_part_6.pdf ( 81KB )


٢١:٤٧ - 1396/04/27    /    شماره : ١٠٥٣٨    /    تعداد نمایش : ١٠٢٣خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد