امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > معرفی مدل های اخلاقی-بخش 11. 11.Introducing ethical models - Section


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی مدل های اخلاقی-بخش 11. 11.Introducing ethical models - Section

 

یون رفتار اخلاقی افراد (و بالتبع تصمیم­گیری اخلاقی) افراد را تحت تاثیر 2 دسته عوامل معرفی نموده است. دسته­ی اول که می­توان آن­را در غالب ویژگی­های فردی در نظر گرفت، شامل: عدالت، وظیفه­شناسی، نسبیت­گرایی، درجه­ی خودخواهی و منفعت­گرایی می­باشد. که این عوامل همگی بر قضاوت اخلاقی به عنوان دسته­ی دوم عوامل تاثیرگزار می­باشند. و نهایتا قضاوت اخلاقی، منفعت­گرایی، درجه­ی خودخواهی و عدالت مستقیما بر رفتار اخلاقی تاثیرگزار می­باشند. (یون، 2011) لذا چارچوب مدل به صورت ذیل در خواهد آمد: 

 مدل تصمیم­ گیری اخلاقی یون

مدل یون بر اساس مدل تصمیم­گیری اخلاقی بسط یافته و بر این اساس رفتار اخلاقی را تحت تاثیر دو عامل اصلی ویژگی­های فردی و قضاوت اخلاقی معرفی می­نماید و عوامل زمینه­ای در مدل حاضر مغفول مانده­است. 

Ion moral behavior ( and consequently a moral decision ) people affected by 2 factors are introduced . The first category is that it can be considered in terms of individual characteristics , including : justice , consciousness , relativism , the degree of selfishness and Mnftgrayy . All of these factors are influential factors on moral judgment as the latter . And ultimately moral judgment Mnftgrayy degree of selfishness and justice are directly affecting ethical behavior . ( Yoon , 2011 ) This model will be as follows :

 Model of decision - making moral ionدانلود فايل : professional_ethics_model_part_11.pdf ( 93KB )


٢١:١٥ - 1397/11/06    /    شماره : ١١٧٠٤    /    تعداد نمایش : ١٢٨٠خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد