امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > معرفی مدل های اخلاقی-بخش 10.


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی مدل های اخلاقی-بخش 10.


مارتینز در آنگویتا و دیگران سطوح مختلف تصمیم­گیری را در چارچوب مدل جامع کره ­های تصمیم­گیری بیان نموده­اند. بر اساس مدل پایین­ترین سطح از تصمیمات مربوط به تصمیمات فنی(عملیاتی) میباشد. یک سطح بالاتر تصمیمات اقتصادی و معیشتی قرار می­گیرد. تصمیمات سیاستی که توسط مدیران عالی سازمان اخذ می­گردد، در یک سطح بالاتر قرار می­گیرند. پس از آن تصمیمات اخلاقی قرار دارند که نشان­دهنده­ی اهمیت بالای این تصمیمات در حیات سازمان می­باشد. پس از آن نیز تصمیمات فلسفی و نهایتا تصمیمات هستی­شناسانه قرار می­گیرند. (مارتینز در آنگویتا و دیگران، 2008)

همچنین مدل در هر سطح معیاری را به منظور تعیین کارایی تصمیمات معرفی نموده که معیار بهره­وری تصمیمات اخلاقی را یکپارچگی و ثبات رای معرفی می­نماید. (همان، 2008) SEQ شکل_شماره \* ARABIC 19: مدل کُره­ های تصمیم ­گیری

 

مدل حاضر قصد در نمایش اهمیت حوزه­ی اخلاق داشته و از این­رو آن را بالاتر از تصمیمات سیاسی و استراتژیک سازمان نمایش داده است. لازم به تذکر است که قالب محققین تصمیمات اخلاقی را زیرمجموعه­ای از تصمیمات استراتژیک و سیاسی بیان نموده­اند، و این موضوع وجه تمایز مدل حاضر با سایر محققین بوده است.

Ngvyta Martinez and others at various levels of decision making in the context of a comprehensive model of decision making in Korea stated . Decisions decisions based on the lowest level of technical ( operational ) is. A higher level of economic decisions and living being . Policy decisions are taken by the top management of the organization , are at a higher level . Then there are ethical decisions that reflect the importance of these decisions is vital . Then philosophical decisions are ultimately ontological decisions . ( Ngvyta Martinez and others , 2008 )

The models at each level in order to measure performance to identify decisions that productivity is a measure of the integrity and stability of the votes presents ethical decisions . ( Ibid., 2008)

Spheres  models - the decision - making

This model aims at showing the area of ​​ethics and hence it is displayed above the political and strategic decisions . Researchers should note that the form of ethical decisions have expressed a subset of strategic and political decisions , and this distinction has been a model to other researchers .دانلود فايل : professional_ethics_model_part_10.pdf ( 89KB )


٠٢:٣١ - 1397/08/23    /    شماره : ١٢٢٤٥    /    تعداد نمایش : ١١٧٣خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد