پیامبر اکرم (ص) فرمودند: به عزت و جلالم سوگند که امید هر کسی را که به غیر من امید بندد به یأس بدل می کنم و در دوزخ جامة ذلت بر او می پوشانم و از گشایش و فضل خود او را دور می کنم. آیا بندة من در شداید و گرفتاری ها به غیر من امید می بندد، حال آن که شداید و گرفتاری به دست من است؟
منو اصلی
اخبار > يَسْأَلُونَكَ عَنِ الأَنفَالِ قُلِ ...


  چاپ        ارسال به دوست

پس از خدا پروا کنید و روابط مابین خودتان را اصلاح کنید؛..

يَسْأَلُونَكَ عَنِ الأَنفَالِ قُلِ ...

 

«اگر مؤمنید، خصومت هایتان را رفع کنید»

       يَسْأَلُونَكَ عَنِ الأَنفَالِ قُلِ الأَنفَالُ لِلّهِ وَالرَّسُولِ فَاتَّقُواْ اللّهَ وَأَصْلِحُواْ ذَاتَ بِيْنِكُمْ وَأَطِيعُواْ اللّهَ وَرَسُولَهُ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ       انفال (1)

... پس از خدا پروا کنید و روابط مابین خودتان را اصلاح کنید؛ و اگر مؤمنید، از خدا و فرستاده اش اطاعت کنید.


They ask you (Muhammad SAW) about the spoils of war. Say: "The spoils are for Allah and the Messenger." So fear Allah and adjust all matters of difference among you, and obey Allah and His Messenger (Muhammad SAW), if you are believers.

    زندگی اجتماعی طبیعتاً آمیخته با درگیری و مشاجره و اختلاف و کینه است. قرآن مؤمنان را برادر یکدیگر معرفی کرده و وظیفة آنان را اصلاح ذات البین و رفع سوء تفاهم ها دانسته و شرط تقوا را تلاش برای ایجاد خوش بینی و  آشتی و دوستی در بین اهل ایمان بیان کرده است؛ (حجرات: 10) و برای اصلاح کردن میان مردم، هم ردیف صدقه و احسان، پاداشی بزرگ در نظر گرفته است. (نساء: 114) در حدیث است: که «پاداش اصلاح کنندة اختلافات مردم مانند اجر مجاهد راه خدا در میان کارزار با کافران است.» (تفسیر منهج الصادقین، ج 8، ص 417)

و پیامبر اکرم (ص) نیز فرمودند: «محبوب ترین شما در نزد خداوند کسانی اند که در میان مردم الفت و دوستی ایجاد می کنند و خود نیز پذیرای محبت و دوستی دیگران اند؛ و مبغوض ترین شما در نزد خداوند کسانی اند که سعی در سخن چینی دارند و در میان دوستان جدایی می افکنند.» (آثارالصادقین، ج 24، ص 416)

در حدیث دیگری رسول خدا (ص) به ابوایوب انصاری فرموده اند: «ای ابوایوب، آیا تو را به صدقه ای که خدا و رسول او آن را دوست دارند راهنمایی نکنم؟ آن صدقه این است که هرگاه مردم با هم بد شدند و از یکدیگر دوری کردند، میان آنان را اصلاح کنی.»(میزان الحکمه، ج 7، ص 3086)

امام صادق (ع) نیز به مفضّل فرمودند: «هنگامی که در میان دو نفر از پیروان ما مشاجره و اختلاف مالی دیدی، از مال من به آنان غرامت بپرداز و آن ها را با هم صلح ده.» (کافی، ج 2، ص 209)

 

 

 


١١:٥٧ - 1396/10/22    /    شماره : ١٣٢٤٦    /    تعداد نمایش : ٤٢٢خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد