امام حسین (علیه السلام): کارها و أمور خود را همانند کسى تنظیم کن و انجام ده که مى داند و مطمئن است که در صورت خلاف تحت تعقیب قرار مى گیرد و مجازات خواهد شد و در صورتى که کارهایش صحیح باشد پاداش خواهد گرفت.
منو اصلی
اخبار > حافظ


  چاپ        ارسال به دوست

حافظ

رهبر معظم انقلاب در وصف شاعر نامدار پارسی زبان ایران، حافظ را درخشانترین ستاره فرهنگ فارسی دانسته وعنوان کرده اند که در طول این چند قرن تا امروز هیچ شاعری به قدر حافظ دراعماق و زوایای ذهن و دل ملت ما نفوذ نکرده است.

حافظ و رمز جاودانگی شعرش در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی

 در 28 آبان ماه سال 1367  در آیین گشایش کنگره جهانی بزرگداشت حافظ در شیراز، به زیبایی وشیوایی گوشه ها و زوایایی از آثار نظم این شاعر همیشه نامدار قرن هشتم هجری را بیان کردند.

متن سخنان معظم له در کنگره بزرگداشت حافظ به شرح زیر است:

ˈبسم الله الرحمن الرحیم. الحمدالله و الصلوه علی رسول الله و علی آله الطاهرین المعصومین. به حسن خلق و وفا کس به یار ما نرسد/ تو را در این سخن انکار کار ما نرسد/ اگر چه حسن فروشان به جلوه آمده اند/ کسی به حسن و ملاحت به یار ما نرسد/ به حق صحبت دیرین که هیچ محرم راز/ به یار یک جهت حق گزار ما نرسد/ هزار نفش برآمد ز کلک صنع و یکی/ به دلپذیری نقش نگار ما نرسد/ هزار نقد به بازار کائنات آرند/ یکی به سکه صاحب عیار ما نرسد/ دریغ قافله عمر کانچنان رفتند/ که گردشان به هوای دیار ما نرسد/ بسوخت حافظ و ترسم که شرح قصه او/ به سمع پادشه کامکار ما نرسد

بهترین فاتحه سخن، در بزرگداشت این عزیز همیشگی ملت ایران و گوهر یگانه فرهنگ فارسی، سخنی از خود او بود که این غزل به عنوان ابراز ارادتی به خواجه شیراز، بزرگ شاعر تمامی قرون و اعصار، در حضورشما عزیزان برادران و خواهران و میهمانان گرامی خوانده شد.

خواجه شمس الدین محمد، حافظ شیرازی فرزند بهاءالدین (حدود ۷۲۶ – ۷۹۱ هجری قمری)،شاعر بزرگ سده ی هشتم ایران و یکی از سخنوران نامی جهان است. بیش‌تر شعرهای او غزل هستند و در قصیده و رباعی نیز مهارت چشم نوازی داشته است.

 


١٤:٠٣ - 1397/05/20    /    شماره : ١٧٤١٥    /    تعداد نمایش : ١٣٥خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد