امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > معروف است که مقدرات سالیانه هر یک از ما


  چاپ        ارسال به دوست

دهه سوم رمضان و مقدرات سالیانه ما

معروف است که مقدرات سالیانه هر یک از ما

 

با نام و یاد خدای مهربان و مدد رسانم

دهه سوم رمضان و مقدرات سالیانه ما

 

1. معروف است که مقدرات سالیانه هر یک از ما در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان انشاء، در شب بیست و یکم تایید و در شب بیست و سوم تصویب می شود. راستی نقش خود ما در این میانه چیست؟

2.انسان موحد، مومن، مسلمان و شیعه ایرانی اراده خداوندی را از دو طریق در زندگی اش جاری می بیند. نخست آنچه "مقام امر" شمرده می شود و با مداخله مستقیم پروردگار و با خرقِ عادات و شکستن نظام اسباب و مسببات رخ می دهد. چنانچه در سوره یاسین می خوانیم: "امر او چنین است که هر گاه چیزی را اراده کند، تنها به او می گوید موجود باش، آن نیز بی درنگ موجود می شود."(یاسین 82) خلقت حضرت عیسی( ع)  از بارز ترین نمونه های تحقق "مقام امر"  الهی است.

2. اما آنچه قاعده ی همیشگی و روال عمومی عملِ الهی در جهان هستی است"مقام خلق" می باشد.  یعنی خداوند امور عالم را از طریق نظام علت و معلولی و اسباب و و مسببات دنبال می نماید. ابی الله ان یجری الامور الا باسبابها ........." خداوند امتناع دارد که امور عالم را مگر از طریق وسائط و اسبابی جاری کند. خداوند برای هر چیز سببی و برای هر سبب حکمتی و برای هر حکمتی دانشی و برای هر دانشی دروازه گویایی قرار داده است." (مجمع البحرین ماده سبب) در مورد افعال و اعمال انسانی نیز علت تامه و نهایی تحققِ آن را خداوند متعال اراده و عملِ یکایک خودِ ما انسان ها در تصمیمات فردی و اراده و عملِ جمعی ما در فعالیت های اجتماعی قرارداده است.

٣. دعا، نيايش و  استغاثه به درگاه الهي هم بعنوان جزئي و عضوي از همين حلقه هاي علت و معلولی در زنجيره ی تحقق اراده ي خداوند براي تحقق مقدرات ساليانه ما، در كنار بالِ ديگر اين نظام علي و معلولي يعني تفكر، تلاش، حركت، برنامه ريزي و تمركز هر يك ما آدميان در زندگي فردي يا اجتماعي است كه اصل نظام خلقت بر آن نهاده شده است.

٤. بر اساس اين منطق است كه خداوند هر روز در حال خدايي كردن و برای تدبير امور عالم هر روز به كاري مشغول است. پاسخِ تقاضاي هر يك از ما آدمیان را مستمرا مي دهد. "تمام كساني كه در آسمان ها و زمين هستند از او تقاضا مي كنند،و او هر روز در شأن و در كاري مي باشد."(الرحمن٢٩)

٥. حتي خداوند ما را به فراتر از اين مرزها فرا خواند و در همين سوره اعلام مي نمايد: "اي گروه جن و انسان ها، اگر مي توانيد از آسمان ها و زمين بگذريد، پس بگذريد.(و از مسير نظام علي و معلولي و نظام اسباب و مسببات، اين عالم را به تسخیر خود در آورید) (الرحمن33)

٦. پس ما علاوه بر دعا و نيايش و توسل و توكل به ذات مقدس الهي و اولياي پاكش، براي رسيدن به اهداف و تحقق مقدرات ساليانه مان نيازمند اقدام و عمل هستيم. اقدام و عملي صالح که عالمانه، عاقلانه، مؤدبانه، اخلاق مدارانه، مؤمنانه، خالصانه، و مبتني بر اولویت بندی، هم­ کوششي با يكديگر و بر اساس سندي مکتوب و مدوّن باشد.

7. نتيجه اين كه شب هاي قدر امسال و هر سال بيائيم دو کار مکتوب انجام دهیم. نخست آنکه به بازخورد گیری و ممیزی کتبی عملکردِ سال گذشته خود بپردازیم. دوم آنکه نامه ی درخواست امید های يكساله خود را به سبكي عالمانه و بر اساس اهدافي چالشي امّا دست يافتني، مكتوب كنيم. در نامه اي مفصل از خداوند بخواهيم تا بدانيم كه در چهار ساحت زندگي شخصي، زندگي خانوادگي، زندگي حرفه اي و زندگي اجتماعي از حضرت حق چه تقاضایی داریم؟ براي چه باید تلاش بكنيم؟ براي كسب چه اهدافي متمركز شویم؟  چه روند و روش هايي را اخلاق مدارانه و بر منهج عدل الهي پيش روي خود بگيريم تا مقدرات ساليانه ما با حركت مدبرانه ما، همراه با بركت و توفيقات الهي محقق گردد.

دکتر محمد کرمانی

مدیر مسئول "هفته نامه پیشرفت ملی"

 


٢٠:٥٥ - 1397/08/09    /    شماره : ١٣٥١٥    /    تعداد نمایش : ٨٠٩خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد