امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > مبانی اخلاق حرفه ای در سازمان-بخش 4..


  چاپ        ارسال به دوست

مبانی اخلاق حرفه ای در سازمان-بخش 4..

اخلاق مبتنی بر عمل، فاقد انگیزه است. در واقع اخلاق مبتنی بر عمل، بی روح و حتی خسته کننده است و نمی‏تواند باعث یا الهام بخش عمل باشد، بویژه که ملاحظه می‏شود که اغلب دستورات و قواعد در چنین نظام هایی سلبی هستند :"تو نباید... "  می‏توان گفت چنین نظریه‏ای که اصول اساسی آن بیشتر سلبی است نه ایجابی، ارزش کمی برای اخلاق قائل است، در حالی که اخلاق به عنوان فعالیتی ذاتا دارای ارزش، تلقی می‏شود. (صادقی، 1380)....

Ethics based on the action , without motivation. In fact, based on the practice of ethics , lifeless and boring and can not cause or inspire action , especially when it is considered that most of the orders and rules of negation  such a system are : " You should not ... " it can be said that the basic principles of such a theory is more negative , not positive , attaches little value to morality , but morality as intrinsically valuable activity , is considered . ( Sadeghi , 1380 )

...)دانلود فايل : theorict4.pdf ( 348KB )


٢٣:٤٧ - 1396/12/02    /    شماره : ١٠٤٠٩    /    تعداد نمایش : ١٠٢٦خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد