امام علی (ع) «کسی که تقوا را انتخاب کند سختی ها برایش شیرین می شود و فشار مشکلات و ناراحتی ها از او برطرف می گردد و مشکلات پیاپی و خسته کننده بر او آسان می شود و مجد و بزرگی از دست رفته چون قطرات باران بر او فرو می بارد، رحمت بازداشتة حق به او باز می گردد و نعمت های الهی پس از فرو نشستن برای او به جوشش می آیند و برکات تقلیل یافته برای او فزونی می گیرد »
منو اصلی
اخبار > مبانی اخلاق حرفه ای در سازمان-بخش 8....


  چاپ        ارسال به دوست

مبانی اخلاق حرفه ای در سازمان-بخش 8....

1-1-1-1    ژان ژاک روسو(1778-1713):
روسو وجود اخلاق در آدمی را امری فطری و ذاتی می داند و معتقد است، بنیاد آدمی بر خیر است ولی شر معلول تمدن و عوامل اجتماعی است. طبیعت انسان پاک و بی آلایش است وجامعه است که این فطرت پاک را آلوده و خراب می کند. کلام صریح خود بر علیه تفکر را اینگونه بیان می کند:« به جرات ادعا می کنم که حالت تفکر مخالف طبیعت است وشخص متفکر و به قول ما روشنفکر حیوان فاسدی است». (ویل دورانت، 1384)
روسو در تجلیل از وجدان چنین می گوید: « ای وجدان؛ ای وجدان؛ ای غریزه الهی، ای ندای ملکوتی و ازلی، ای راهنمای مطمئن و موتمن یک موجود نادان و محدود ولی باخرد و آزاده، ای قاضی مصون از خطا در تشخیص خیر و شر، ای که انسان را مشبه به خداوندگار می نمایی و طبیعت انسان را عالی و رفتار او را اخلاقی می سازی». (ژکس، 1362)..

1-1-1-1 Jean-Jacques Rousseau ( 1778-1713 ) :

Rousseau have an intrinsic ethical man knows and believes , the foundation of human civilization and social factors have an effect on is good , but evil . Human nature is clean and open society that makes it clear nature infects and destroys  . Word of his outspoken against the idea that these states   dare to claim that nature is the opposite of thinking or personal mode of thought of our Promises intellectual animal is corrupt . " ( Will Durant , 1384دانلود فايل : theoric_8.pdf ( 176KB )


١٧:٠٠ - 1398/02/29    /    شماره : ١١٥٣٠    /    تعداد نمایش : ١٢٦٧خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد