امام علی (ع) «کسی که تقوا را انتخاب کند سختی ها برایش شیرین می شود و فشار مشکلات و ناراحتی ها از او برطرف می گردد و مشکلات پیاپی و خسته کننده بر او آسان می شود و مجد و بزرگی از دست رفته چون قطرات باران بر او فرو می بارد، رحمت بازداشتة حق به او باز می گردد و نعمت های الهی پس از فرو نشستن برای او به جوشش می آیند و برکات تقلیل یافته برای او فزونی می گیرد »
منو اصلی
اخبار > نفس‌های آخر بازار‌های سنتی


  چاپ        ارسال به دوست

نفس‌های آخر بازار‌های سنتی

کفاشی‌های کوچک با صدای کوبیدن میخ به کفش‌ها کمتر به چشم می‌خورند و دیگر برای خریدهای کوچک روزمره کسی پا به بقالی‌های نزدیک خانه نمی‌گذارد‌.

 

روند اشتغال در ایران تغییراتی جدی پیدا کرده است‌. کفاشی‌های کوچک با صدای کوبیدن میخ به کفش‌ها کمتر به چشم می‌خورند و دیگر برای خریدهای کوچک روزمره کسی پا به بقالی‌های نزدیک خانه نمی‌گذارد‌. اگر هم قصد خرید از بقالی‌ها را داشته باشد دیگر خبری از آنها نیست‌. مغازه‌های کوچک یک به یک جمع شده‌اند و جای خود را به فروشگاه‌های بزرگ داده‌اند‌. جایگزینی فروشگاه‌های بزرگ یعنی گاهی حتی نیاز نیست با فروشنده هم‌کلام شد‌. 

 برای تجربه روند خالی شدن زندگی امروز از قدم گذاشتن در مغازه‌های سنتی و وابستگی جدی به دنیای مجازی و اینترنت روز تعطیلی را تصور کنید که از نزدیک‌ترین کافه به منزل سفارش اینترنتی صبحانه می‌دهید‌. برای یکی از عزیزان‌تان یک دسته گل اینترنتی می‌خرید و بی‌آنکه گل‌ها را لمس کنید به دست صاحبش می‌رسانید‌. ناهار و شام را اینترنتی می‌خرید و در آخرین تخفیف‌هایی که در سایت‌های معروف مطرح شده به دنبال لباس و کفش مناسب فصل هستید‌. 

 

همین روز تعطیل، قبل از گسترش اینترنت در زندگی روزمره گونه دیگری بود‌. برای صرف صبحانه اگر خرید نان از نانوایی سنگکی هم سخت بود در کافه‌ای که محل دائمی صبحانه خوردن بود، می‌نشستید و پس از آن با خرید یک دسته گل از دستفروش یا گل‌فروشی معروف شهر آن را با دستان خود به صاحبش می‌رساندید و برای خرید لباس‌های مورد علاقه‌تان به فروشگاه‌ها می‌رفتید‌. 

یک گام عقب‌تر و شاید کمتر از پنج سال قبل همه این خرید‌ها در مال‌های معروف و بزرگ شهر انجام می‌شد‌. امروز فروشگاه‌های بزرگ اما آرام‌آرام خالی می‌شوند و همه خرید‌ها را می‌شود از فروشگاه‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های به‌روزشده روی گوشی‌های موبایل انجام داد‌. اما سرنوشت صاحبان این مشاغل چه خواهد شد؟ در شرایطی که اقتصاد با بحران جدی اشتغال مواجه است آیا باید منتظر بود تا بقال‌ها و کفاش‌ها هم مانند مس‌گر‌های ابتدای بازارهای بزرگ شهرها به سیل بیکاران جامعه بپیوندند؟ جامعه امروز تا چه حد آمادگی پذیرش تغییر نوع اشتغال را دارد و آیا این روند جدی است؟

 

صنعت رو به رکود است

 

حسین ایمانی جاجرمی، رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی و عضو انجمن جامعه‌شناسی دانشگاه تهران پیرو روند تغییرشکل مشاغل از مشاغل کوچک به مشاغل نوین به «جهان‌صنعت» می‌گوید: از سال 1990 به بعد با مساله صنعت‌زدایی در شهر‌های بزرگ مواجه هستیم‌. از سویی دیگر دولت‌ها از مفهوم «دولت رفاه» فاصله گرفته‌اند و مشاغل اداری نیز از بین رفته و تغییرات بزرگی در حوزه مشاغل مختلف شاهد هستیم‌. اقتصاد‌های مختلف و بزرگ در جهان مثل اقتصاد چین موجب شده که در تعداد زیادی از کشورهای جهان تولیدات عادی متوقف شود‌. 

رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ادامه به تغییر نوع مشاغل اشاره و تشریح می‌کند: مشاغل دولتی و اداری بعد از ایجاد فضای نوین اشتغال از بین رفته‌اند و از آنجایی که صنعت رو به رکود است مشاغل دائمی کارخانه‌ها نیز به معنای واقعی وجود ندارند‌. این روند حاصل تحولی است که در عرصه شهرها به وجود آمده است‌. 

فروشگاه‌های آنلاین جایگزین مغازه‌های سنتی

 

به اعتقاد ایمانی، با ظهور فناوری‌های جدید و خرید‌های مجازی شکل سنتی خرید و مبادلات تجاری جای خود را به فروشگاه‌های آنلاین خواهد داد‌. شهرها تغییرات جدی پیدا می‌کنند و ما باید خود را آماده کنیم‌. این یک واقعیت است که ما در صنعت نیز دچار بحران هستیم‌. تعداد زیادی از کارخانه‌ها توانایی رقابت ندارند و اگر روند اقتصاد بر پایه اقتصاد آزاد تعریف شده بود و درهای گمرک کشور باز بود بیش از اینها با مشکل روبه‌رو می‌شدیم‌. 

مردم خرید نمی‌کنند، تفریح می‌کنند

 

باید دید چه نکته‌ای می‌تواند اقتصاد و اشتغال را از سیل جهانی مشاغل مدرن نجات دهد‌. امروز شاهد آنیم که بسیاری از مشاغلی که پیش از این فعال بوده‌اند دچار بحران شده‌اند‌. مرد میانسالی که در دالان اصلی بازار بزرگ تهران در یک مغازه لوازم خانگی فروشنده است به «جهان صنعت» می‌گوید: «اینجا مغازه پدرم بود، سال‌های قبل کفاشی بود‌. تعمیر تا دوخت کفش را انجام می‌داد‌. من در دوره کودکی کنارش کار یاد گرفتم‌. اما 20 سال قبل مغازه کفاشی را جمع کردیم و لوازم آشپزخانه آوردیم‌. اوایل سود خوبی داشت اما مدتی است سود این کار هم کم شده است‌.»

پسر جوانی که در مغازه همراه با مرد میانسال کار می‌کند، ادامه داد: «به قصد خرید کردن به مغازه می‌آیند ولی می‌گویند قیمت سایت‌ها از مغازه کمتر است‌. چند بار هم شد که بعد از کلی گشتن در مغازه از یک سایت خرید کرده‌اند و گفتند اینجوری راحت‌تر هستیم‌. من اینجا فروشنده‌ام و پورسانت می‌گیرم‌. اصلا به این روش کار کردن به صرفه نیست‌.»

......

 


١٤:٣٧ - 1398/07/17    /    شماره : ١٧٥٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٨٨خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد