امام علی (ع) «کسی که تقوا را انتخاب کند سختی ها برایش شیرین می شود و فشار مشکلات و ناراحتی ها از او برطرف می گردد و مشکلات پیاپی و خسته کننده بر او آسان می شود و مجد و بزرگی از دست رفته چون قطرات باران بر او فرو می بارد، رحمت بازداشتة حق به او باز می گردد و نعمت های الهی پس از فرو نشستن برای او به جوشش می آیند و برکات تقلیل یافته برای او فزونی می گیرد »
منو اصلی
اخبار > وَ نُفِخَ فِي الصُّورِ فَصَعِقَ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَ مَن فِي الْأَرْضِ


  چاپ        ارسال به دوست

سوره زمر..

وَ نُفِخَ فِي الصُّورِ فَصَعِقَ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَ مَن فِي الْأَرْضِ

نفخ به معنای دمیدن و صور به معنای شیپور است. این تعبیر کنایة زیبایی از حوادث ناگهانی و هم زمانِ پایان دنیا و آغاز جهانِ آخرت است؛ و بیانگر آن است که خداوند به سادگیِ دمیدن در شیپور اهل آسمان ها و زمین را می میراند؛ و دوباره با همین نفخ صور آنان را زنده می کند. البته این معنا در آیة 8 سورة مدثر به نقر در ناقور و در آیات 1 تا 3 سورة قارعه به قارعه و در آیة 49 سورة یس به صیحه تعبیر شده است.

بر اساس این آیات، در پایان جهان صیحة عظیمی اهل آسمان ها و زمین را می میراند و این صیحة مرگ است. بر اساس روایات، مأمور نفخ صور اسرافیل است و شیپور او یک سر و دو شاخه دارد که فاصلة میان این دو شاخه از یکدیگر به اندازة فاصلة آسمان تا زمین است؛ البته این گونه حوادث از حیطة ادراک آدمی به دور است.

 

 


١٠:٢٨ - 1398/03/25    /    شماره : ١٣٢٤٣    /    تعداد نمایش : ٦٦٢خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد